Доўгачаканая перамога!

12.05.2019

Дынамаўцы перамагаюць "Гомель".

«Ну, нарэшце!» Напэўна, менавіта гэтая фраза гучала з вуснаў не толькі ўсіх нашых заўзятараў, але і гульцоў, і трэнераў «Дынама», пасля фінальнага свістка. Сёння каманда атрымала вельмі важную перамогу і, што не меньш важна, упершыню за сезон забіла тры мячы!

Абедзве каманды да матчу падыходзілі, мякка кажучы, у кепскім настроі: і гамяльчане, і мінчукі патрапілі ў самую сапраўдную чорную паласу, якую хацелася перапыніць кожнаму, хто сёння выходзіў на поле. Статыстыка асабістых сустрэч намякала на станоўчы зыход ў наш бок, усё ж восем матчаў без паражэнняў (сем перамог і адна нічыя ў апошніх матчах) - гэта сур'ёзна, але пасля сустрэчы з «Нёманам» вера ў такія заканамернасці знікла. Каманда рыхтавалася да гэтага матчу вельмі сур'ёзна, не звяртаючы ўвагі на тое, што пра яе пісала прэса. Мэта была адна - атрымаць перамогу.

У асноўны склад вярнуўся Цігіеў, аднавіўся пасля пашкоджання, а пару Кені атацы склаў ... Багамольскі. Так, 18-гадовы нападаючы ўпершыню выйшаў у асноўным складзе. Авантура? Напэўна шматлікія заўзятары ўспрынялі гэты ход трэнерскага штаба менавіта так. Аднак, мабыць, менавіта Ягор сёння быў самым прыкметным на футбольным полі. Забягаючы наперад скажам, што ўчорашні дублёр быў адзначаны трэнерскім штабам, як найлепшы гулец матчу.

Хлопец увесь час знаходзіўся ў руху, імкнуўся перакрываць прастору для магчымых перадач, прэсінгаваў гомельскую абарону. Менавіта Багамольскі зарабіў пенальці, адгукнуўшыся на геніяльную перадачу Шытава, дапрацаваў момант да канца і прымусіў сфаліць брамніка. Даніла з «кропкі» быў дакладны. А да гэтага яшчэ і Салі мог адкрываць лік, і зноў дакладную перадачу выканаў капітан ... У канцы першага тайма каманда ледзь не страціла Швецова: абаронца ўпаў, пашкодзіўшы плячо, але Кірыл Рагавік, клубны доктар, прама на газоне ўставіў яго назад. Тыя, хто сядзеў на ніжніх шэрагах маглі пачуць пранізлівы крык Макса, але праз некалькі секунд «Шэва» стаў на ногі і як ні ў чым не бывала, працягнуў гульню. Дарэчы, Максім сёння свае абавязкі выканаў вельмі годна.

Тым не меньш, не доўга наша музыка грала. Ужо на 50-й хвіліне гамяльчане зраўнялі лік. Як кажуць, «накаркалі» мы ў перадматчавай праграмцы, асобна згадаўшы Віталя Квашука ... Найлепшы бамбардзір чэмпіянату на гэты момант працягвае пацвярджаць гэтае званне, запісаўшы ў свой актыў шосты забіты мяч. Дакладны ўдар са штрафнога злавіў Плотнікава на супрацьходзе, а «перакласціся» ў іншы кут брамнік не паспеў, 1:1.

Натуральна, трэба было забіваць. Праз пяць хвілін Даніла выконвае падачу ад кутняга сцяжка, Салі падштурхоўвае мяч на далёкую штангу, дзе дакладна ў мэту адпраўляе мяч Дзьякаў. 2:1 і дынамаўцы зноў выходзяць наперад. А пазней Фатаі і ўвогле мог здымаць усе пытанні аб зыходзе матчу. Сяргей Лабацэвіч прызначыў яшчэ адзін пенальці ў браму зялёна-белых. Але Каўлінаў вырашыў захаваць інтрыгу ў матчы і адбіў удар нігерыйца…

Вядома, гэты момант не мог не адбіцца на псіхалогіі каманды, якая «падсела» пасля незабітага пенальці. Пра гэта пасля матчу скажа і Раман Міхайлавіч, адзначыўшы, што ў падобныя моманты так гуляць нельга. І сапраўды, ў кампенсаваны час гамяльчане мелі выдатную магчымасць адыграцца: Акубардзія галавой пасля навеса зрабіў скідку ў бок брамавую, дзе Гульцяев выбег з-за спіны Даніла, да брамы заставалася метры тры-чатыры ... Як паспеў на гэта зрэагаваць Плотнікаў - пытанне добрае, але тое, што гэты сэйв увойдзе ў лік найлепшых у гэтым сезоне - гэта відавочна. Проста брава нашаму брамніку!

Тут жа контратака гаспадароў, Зубовіч, здавалася б, выходзіць 1-у-1, але накрывае яго абаронца. Перадача на супрацьлеглы фланг, а там Чочыеў робіць серыю падманных рухаў і выкочвае мяч на Яхая, які выйшаў на замену ў другім тайме ... І Сейду быў дакладны! Другі гол у дынамаўскай кар'еры забіў наш ганец, канчаткова паставіўшы кропку ў матчы - 3:1.

У восьмым туры нашу каманду чакае самая сапраўдная праверка на трываласць, бо мы едзем ў Салігорск. «Гарнякі» ў гэтым туры саступілі «Віцебску» і, зразумела, настрой у жоўта-чорных будзе што трэба. Што ж, тым цікавей будзе супрацьстаянне. Ну а пакуль усіх з перамогай, мы яе чакалі!

Тэгі: Сезон-2019