Выходзім у 1/8 фіналу!

26.06.2019

Дынамаўцы перамагаюць у Лунінцы.

Крыху больш за тры гады не было дынамаўскай ногі ў Лунінцы, і вось, у рамках 1/16 фіналу Кубка Беларусі, лёсаванне зноў вяртае нас у клубнічную сталіцу Беларусі. Нічога не памянялася - усё засталося як  раней. Не, па мерках нашай краіны стадыён тут добры, але вось штучнае пакрыццё ўжо даўно просіць замены. «Прызвычаіліся, а што рабіць?» - сумна разводзяць рукамі футбалісты «Граніту» на пытанне аб тым, як ім тут на працягу ўсяго сезону. Сейду Яхая здзіўлена ідзе на газон і кажа пра тое, што тут небяспечна гуляць. Але як інакш? Трэба выходзіць на поле, выйграваць і праходзіць у 1/8 фіналу, іншых варыянтаў няма.

Не ўсе футбалісты «асновы» адправіліся на Палессе. Акрамя траўміраваных, у Мінску засталіся Плотнікаў, Капленка, Біланог і Фатаі. З новых асоб - у заяўцы маладыя дублёры: Шпакоўскі, Ложкін і Дземчанка. Сёння ў «старце», нарэшце, атрымаў свой шанец Ксенафонтаў (гэты матч - дэбютны для паўабаронцы), месца ў браме заняў Ігнатовіч, на правым краі згуляў Халімончык, і зноў вярнуўся на поле Анцілеўскі - у астатнім «старт» не адрозніваўся ад таго, што выходзіў супраць жодзінскага «Тарпеда-БелАЗ».

Гульня, як і чакалася, выдалася няпростай. І супернік хацеў паказаць сябе супраць лідэра беларускага футбола, і надвор'е было не на баку гульцоў, нягледзячы на ​​позні пачатак матчу - 29 градусаў было на тэрмометры ... «Граніт» гуляў вельмі нізка, ўзламаць рэдуты такой абароны было цяжка, як вынік - ніводнага ўдару у створ за 45 хвілін. Чырвона-сінія ж радзей выбягалі ў контратакі, але адна з іх на фінішы першага тайма ледзь не скончылася накдаўнам для нашай каманды - на першы ўдар зрэагаваў Ігнатовіч, на дабіванні ўжо штанга выратавала нашу браму.

Можна меркаваць, што перапынак у распранальні бела-блакітных прайшоў горача і эмацыйна. Зразумела, становішча спраў у першай палове сустрэчы ніякім чынам не задавальняла галоўнага трэнера. Як бы там ні было, але не паспеў Віктар Шымусік даць стартавы свісток другога тайма, як Аляксандр Ксенафонтаў пасля скідкі ад Вяргейчыка адкрывае лік у матчы. Так, стала лягчэй, і дынамаўцы працягнулі нагнятаць. У другім тайме на полі дэбютаваў Дземчанка, а напрыканцы матчу на поле выйшаў Ложкін. Літаральна ў другой жа атацы Ложкін выкочвае мяч таксама выйшаўшаму на замену Зубовічу, які ўсталёўвае канчатковы лік на табло - не самая простая, але перамога, з лікам 2:0.

Дзякуем ўсім заўзятарам, якія сёння падтрымалі нас на стадыёне «Палессе». У нядзелю нас чакае чарговы матч, і зноў ён пройдзе на выездзе, у Магілёве. Вельмі спадзяемся, што ўсё ў нас атрымаецца. Чакаем вас на «Спартаку».