Першы крок да паўфіналу зроблены

10.03.2019

Мінскае «Дынама» выйграе ў «Слуцка» ў першым матчы сезону.

Насамрэч, заўзятар з нецярпеннем чакае кожнага матчу любімага клуба. Але, пагадзіцеся, першы матч сезону заўсёды стаіць асобна. Даўно не было сапраўднага футбола, даўно аматары футбола не сустракаліся з любімай камандай. А ў дадзеным выпадку мінскае «Дынама» да гульні нават для сваіх пріхільнікаў уяўлялася «цёмным конікам». Усё міжсезонне трэнерскі штаб вырашаў пытанні камплектацыі каманды, бо ў міжсезонне, чаго хаваць, каманду пакінуў шэраг кваліфікаваных гульцоў, якія шмат у чым вызначалі гульнявой малюнак каманды. Такім чынам праца на зборах па ўзмацненні складу вялася да апошніх дзён падрыхтоўчага перыяду, які завяршыўся меньш за тыдзень таму (каманда вярнулася з Турцыі 4-га сакавіка).

Таму не памылімся, калі скажам, што менавіта гэтай сустрэчы з «Дынама» заўзятар чакаў з асаблівым нецярпеннем. Надвор'е крыху падвяло. З раніцы ў Мінску зарадзіў непрыемны дождж, які перайшоў у снег, а потым ізноў у дождж ... І толькі да пачатку матчу хмары над стадыёнам на вуліцы Маякоўскага рассеяліся. Але нават ня гледзячы на ​​капрызы нябеснай канцылярыі, на першы матч сезону сабралася 1300 гледачоў!

У стартавым складзе ў «Дынама» выйшла ўсяго чацвёра футбалістаў, якія гулялі ў мінулым сезоне: Швецоў, Шытаў, Фатаі і Анцілеўскі. Астатнія - пачаткоўцы. Але ўжо з першых хвілін матчу абноўленае «Дынама» павяло актыўны наступ на браму Барыса Панкратава. Дзве хвіліны - два моманты! Спачатку галкіпер гасцей парыраваў удар Даніла, а следам да брамы суперніка пачаў прыстрэлку Аляхновіч ...

Да гонару случчакоў яны хутка пагасілі атакуючы парыў гаспадароў і сталі шукаць шчасця ля чужой брамы. І хто скажа, што госці наяўдала гулялі ў контргульні? Ці часта вы бачылі, каб супраць мінскага «Дынама» супернік выходзіў гуляць у два форварда? Адносна роўны першы тайм завяршыўся нулявой нічыёй.

Самым яркім момантам першай паловы сустрэчы стала вяртанне фан-сектара гаспадароў. Два гады яго не было на трыбунах стадыёна, і вось вяртанне адбылося. І футбол адразу зайграў новымі фарбамі!

Зыход матчу вырашыўся ў другім тайме, прычым у самым яго пачатку. Эдгар Аляхновіч, як і ў дэбюце сустрэчы, адважыўся на дальні ўдар, і мяч, пасля невялікага рыкашэту, уляцеў у далёкі кут брамы гасцей.

Другі гол на рахунку яшчэ аднаго дэбютанта «Дынама» - Алана Чочыева, які першым паспеў на падбор мяча ў чужой штрафной. Вось так да 63-й хвіліны гаспадары забяспечылі сабе камфортную перавагу перад сустрэчай у адказ - 2:0.

Разважаць пра паўфінал, пакуль не згуляны матч у адказ, напэўна, заўчасна. Але першы крок да мэты ўжо зроблены!

Матч «Слуцк» - «Дынама» адбудзецца 15-га сакавіка ў Слуцку, пачатак сустрэчы - 15:00. І, вядома ж, мы чакаем нашых заўзятараў на трыбунах стадыёна ў Слуцку.