Нашы ў зборных: вынікі чарговай міжнароднай паўзы.

Такім чынам, за мінулы тыдзень размяшчэнне клуба пакідалі дзесяць футбалістаў:

- Асноўны склад: Андрэй Клімовіч, Аляксандр Сачыўка, Арцём Быкаў, Антон Сарока, Максім Швецоў, Арцём Кійко.

- Дублюючы склад: Ягор Давыдзенка, Ягор Лапун, Аляксандр Ксенафонтаў, Арцём Міраеўскі.

Таксама ў размяшчэнне нацыянальнай зборнай Сербіі з'ехаў і галоўны трэнер нашага клуба Сяргей Гурэнка.

Нажаль, для галоўнай каманды Беларусі чарговая міжнародная паўза выйшла правальнай: белакрылыя на выездзе саступілі зборнай Люксембурга (0:1), а таксама ў родных сценах зборнай Швецыі (0:4).

У першым матчы на ​​77-й хвілінена замену выйшаў Антон Сарока, больш з дынамаўцаў удзел у паядынку супраць Люксембурга ніхто не прымаў. Да матчу супраць зборнай Швецыі ў размяшчэнне белакрылых у экстраным парадку быў выкліканы Аляксандр Сачыўка. Разам з Антонам Сарока ён выйшаў у стартавым складзе паядынку. На 78-й хвіліне на замену выйшаў і Арцём Быкаў.

Можна павіншаваць з доўгачаканым дэбютам у нацыянальнай зборнай Беларусі нашага нападніка Антона Сароку. Адмоўны досвед - гэта таксама досвед, а выступ у галоўнай камандзе краіны варты многага.

Маладзёжная зборная Беларусі ў рамках кваліфікацыйнага турніру да чэмпіянату Еўропы 2019 года гуляла супраць аднагодкаў з Грэцыі дома, а таксама супраць чэхаў на выездзе. У першым матчы беларусы саступілі грэкамі з лікам 0:2, ніхто з дынамаўцаў удзелу ў сустрэчы не прымаў. Пасля матчу з элінамі ў размяшчэнне клуба вярнуўся Максім Швецоў. Супраць чэхаў у стартавым складзе выйшаў Арцём Кійко і быў заменены на 64-й хвіліне, а беларусы, саступаючы па ходзе матчу, змаглі вырваць нічыю ў самым канцы сустрэчы - вынік 1:1.

Юнацкая зборная Беларусі правяла два таварыскія матчы з эстонцамі. Першы паядынак завяршыўся вікторыяй з лікам 2:0, другі - паразай 0:1. У пераможнай сустрэчы першы гол забіў наш нападаючы Арцём Міраеўскі, а пры другім узяцці брамы дынамавец выступіў у ролі асістэнта. У абодвух матчах удзел прымалі і іншыя нашы дублёры, але, на жаль, дакладных пратаколаў знайсці не ўдалося.

Вельмі паспяховай выйшла паездка ў зборную для асістэнта галоўнага трэнера зборнай Сербіі - Сяргея Гурэнкі. Балканцы ўпэўнена разабраліся дома з малдаванамі - 3:0, а затым на выездзе атрымалі вельмі важную перамогу над галоўнымі канкурэнтамі за выхад на чэмпіянат свету - ірландцамі (1:0). За два туры да завяршэння кваліфікацыі сербы ідуць на першым месцы ў сваім квартэце і на чатыры балы апярэджваюць зборную Уэльса і на пяць - ірландцаў.

Усе дынамаўцы вярнуліся ў размяшчэнне клубаў і рыхтуюцца да матчу 21-га тура чэмпіянату Беларусі. Нагадаем, нас чакае паездка ў Гомель. Дублёры згуляюць заўтра (пачатак у 18:00), а асноўны склад у пятніцу. Матч на стадыёне «Цэнтральны» пачнецца ў 19:00.

Фота ў тэксце: - АБФФ, ЕРА.
Фота на галоўнай: - KP.BY