Дынама - Шахцёр - 3:0!

22.06.2014

Мінскае Дынама атрымлівае буйную перамогу ў родных сценах!

Перадматчавай чаканні аб тым, як будуць гуляць каманды, не разышліся з тым, што нешматлікія гледачы ўбачылі са стартавым свістком.

«Дынама» адразу ўзяло з месца ў кар'ер. Першая ж атака клуба завяршылася кутнім ударам каля брамы гасцей. Яшчэ хвіліна, і Удожы, адгукнуўшыся на флангавую перадачу Быкава, галавой спрабуе пераправіць мяч у браму, але б'е шчыльна са штангай, шкада толькі што з адваротнага боку. Бо Катэнка толькі позіркам праводзіў мяч. Такім чынам, прыярытэты ў матчы вызначыліся адразу - «Дынама» адразу стала схіляць чашу вагаў на свой бок! Стасевіч з Адамавічам паспрабавалі стварыць кальку з гола «Дняпру», але выхад серба сам-насам з брамнікам ня атрымаўся - абаронцы паспелі заняць пазыцыю. «Дынама» атакавала!

Да сярэдзіны тайма «Шахцёр», які не хаваў намераў гуляць другім нумарам і дзейнічаць на контратаках, упершыню агрызнуўся, ды як - Галюза метраў з 30 вельмі небяспечна прабіў! Гутар злаўчыўся перавесці на кутні мяч, які ляцеў прама над ім.

У адказ «Дынама» хвілін на пяць прыціснула гарнякоў да іх штрафной. Адамавіч нават было апынуўся сам-насам з Катэнка, але бакавы арбітр прасыгналізаваў сцяжком - «па-за гульнёй». Сімавіч без перашкод прабіў з-за штрафной - крыху недакладна.

Не ў сілах справіцца з хуткім перастасоўваннямі гаспадароў, не паспяваючыя сачыць за апанентамі гульцы «Шахцёра» перайшлі да тактыкі дробнага фолу. Мацвейчык збіў Стасевіча і атрымаў жоўтую картку ад Цынкевіча - «Дынама» нагнятала!

Стасевіч, Быкаў, Удожы раз за разам правяралі на трываласць абарону «Шахцёра». Абарона гнулася, патрэсквала, але дынамаўскі напор стрымлівала!

Рэдкая атака гасцей ўвянчалася ўдарам Асіпенкі з добрай пазыцыі - у рукі Гутару. Праз тры хвіліны Галюза не дацягнуўся галавой да мяча, а калі паспей украінец да мяча пасля флангавага прастрэла - быць бядзе ў дынамаўскай брамы! Гульня выраўноўвалася. Дынамаўскія набегі ў стан гасцей сталі звыклымі, але да завяршэння справы не даходзіла. Ці то абаронцы першымі паспеюць да мяча пасля небяспечных прастрэлаў Стасевіча і Быкава, ці то ў Адамавіча не атрымліваетса ўтаймаваць мяч, пасля паса Удожы ўразрэз абарончых парадкаў, ці то выйшаўшы ўтрох на двух абаронцаў гасцей Быкаў, атрымаўшы пас ад актыўнага Удожы, не каб самому прабіць - прастрэльвае, і абаронцы выносяць мяч на кутні!

З тым і пайшлі каманды на перапынак.

Пачатак другога тайма зноў застаўся за «Дынама». Удожы зарабіў небяспечны штрафны для «Дынама» - Стасевіч выконваў стандарт практычна з лініі штрафной плошчы, але патрапіў у сценку. Да адскокнуўшага мяча першым паспеў Ніколіч - але прабіў занадта высока.

Але на 55-й хвіліне «Дынама» дамаглося свайго. Быкаў пабароўся з Катэнка за верхавы мяч, які ў выніку адскочыў да Удожы. Чыгозэ спакойна прабіў у неабароненую браму і пабег у абдымкі партнёраў - 1:0!

Тут жа актывізаваўся «Шахцёр», паказаўшы ўсім заўзятарам, што не толькі моцнымі тыламі хвалебна гульня каманды ў гэты вечар. Цэван, адзін з самых актыўных гульцоў атакі «Шахцёра», нядрэнна прабіў па варотах гаспадароў, Гутар неяк няёмка адбіў мяч перад сабой. На тым небяспека і мінула. Але гарнякі сталі ўсё смялей ісці ў атаку - становішча саступаючага боку да таго абавязвала. І ўжо ў «Дынама» з'явіўся прастор для контратак.

У адным з эпізодаў гарнякі задумалі перепасоўку з брамнікам, і Адамавіч прэсіннгуя ледзь было не адабраў мяч у галкіпера. Але Катэнка апынуўся нядрэнным дрыблерам, і не дазволіў сябе абкрасці.

«Шахцёр» стаў ствараць сабе нядрэнныя магчымасці для таго, каб аднавіць лік. Галюза з лініі штрафной біў без перашкод - вышэй брамы. Балановіч пад вострым вуглом увайшоў у штрафную «Дынама» і прабіў у блізкі кут - Гутар нагой мяч адбіў.

Напрошваўся зваротны ход «Дынама», але спачатку Уладзімір Журавель узмацніў шэрагі каманды, зняўшы з гульні прытаміўшагася Быкава, замест якога выйшаў Варанкоў. І тут жа гарнякі выпусцілі самы верны момант аднавіць раўнавагу. Кашэўскі з трох метраў замыкаў флангавую перадачу, але трапіў у штангу і ў адчаі схапіўся за галаву - як жа так?

Праз пяць хвілін ужо дынамаўцы хапаліся за галаву! Варанкоў, які апынуўся на забойнай пазіцыі пасля пасу Адамавіча, трапіў у сетку брамы з вонкавага боку!

Праз яшчэ хвіліну сам Адамавіч мог забіваць, але незразумелым чынам страціў мяч на роўным месцы. Пяць секунд - і ўжо Гутар ў нагах у форварда гарнякоў забірае мяч!

Гульня стала нагадваць арэлі - моманты адзін за адным узнікалі то ў адных, то ў іншых варот! І тады зноў бліснуў дрыблінгам Удожы! Атрымаўшы пас ад Стасевіча, Чыгозэ на 10-ці метрах абыграў ледзь не ўсю цэнтральную вось абароны гасцей і забіў гол-прыгажун, які адсвяткаваў фірмовым ўжо сальта-мартале!

У застаўшыся час «Шахцёр» і не думаў складаць зброю, шукаючы шчасця ў атацы, але атрымаў у адказ востры выпад толькі выйшаўшага на замену Нікіціна. Але абаронцы не дазволілі нападніку ўцячы сам-насам з брамнікам і заблакавалі ўдар Яўгенія.

Канчаткова дабіў «Шахцёр» Слабадан Сімавіч, шыкоўным ударм з 25 метраў заганяў мяч у гасцявую дзявятку!

3:0 - чарговая буйная перамога «Дынама» у родных сценах.