Дынама - Нафтан- 2:1. Валявая перамога

31.05.2015

У апошні дзень вясны мінскае Дынама прымала ў 8 туры наваполацкі Нафтан.

Ужо ў першай дзесяціхвілінцы футбалісты «Дынама» маглі забіваць у браму «Нафтана», але стартавая непаваротлівасць не дазволіла выйсці наперад у пачатку гульні. Зноў праявіўся «праклён Адамавіча» - 5-я стойка ў апошніх матчах навявала невясёлыя думкі пра «вязучасць» Ненада.

Тым ня меньш, сур'ёзнаю перавагу «Дынама» было відаць няўзброеным поглядам: у небяспечных момантах, у валоданні мячом, у дамінаванні атакі над абаронай, па кутніх і штрафных ударах. Менавіта таму цуда-моманты Бечырая і Нівалда, якія прабілі з межаў штрафной, выклікалі пачуццё захаплення, а не расчаравання, нягледзячы на ​​тое, што лік застаўся нязменным. Зыходзячы з ходу гульні можна было чакаць не меньш прыгожых камбінацый.

У сярэдзіне першага тайма гледачоў чакаў яшчэ адзін відовішчны эпізод. Неспасціжным чынам Хаткевіч паспеў зрэагаваць на ўдар Бечырая, які па заканчэнні гэтага часу цалкам мог бы разлічваць на дубль. Насамрэч, здарся ўжо ў першай палове сустрэчы лік 3:0 або 4:0, не моцна б можна было здзіўляцца. Але галкіпер «Нафтана», высокі, пластычны, злавіўшы кураж, адбіваваў любыя ўдары. У тых жа выпадках, дзе не спраўляўся брамнік, дапамагалі абаронцы.

На жаль, велізарнае жаданне выйграць давала дрэнную раду. Нівалда пайшоў у падкат і ледзь было не атрымаў папярэджанне, патрапіўшы ў нагу суперніку. Гулец зборнай Каба-Вэрдэ быў надзвычай актыўны ўвесь матч, вызначаючы кірунак развіцця дынамаўскіх нападаў. Травеньскі Нівалда варты трох красавіцкіх, і, гледзячы на ​​гэты, можна чакаць яшчэ больш высакакласнай гульні на працягу лета.

Першы матч у асноўным складзе правёў Мунір. Баявое хрышчэнне выйшла няпростым, Мабыць, лівіец лепш выглядаў ў атацы, чым на сваёй непасрэднай пазыцыі. Тым не менш, экс-гулец «Ягадзіна» месцамі выглядаў вельмі цікава, і яго будучыня ў яго ж руках. «Нафтан», у сваю чаргу, з задавальненнем пагадзіўся на сцэнар, прапанаваны гаспадарамі, і шукаў сваё шчасце ў хуткіх атаках і стандартных палажэннях. Адзін з штрафных пагражаў вялікімі небяспекамі «Дынама», але Гутар з стужачкі перавёў мяч на кутні. Пару разоў накіроўваліся ў прарыў Сучкоў і Дземідовіч, але агульнымі намаганнямі ўсе атакі былі нейтралізаваныя.

Другі тайм пачаўся з вострай атакі «Дынама». Бечырай, які па ходзе матчу неаднаразова раздаваў вострыя перадачы, прастрэліў уздоўж брамы - ніхто да мяча не паспеў. Яшчэ дзве контратакі загубілі мінчукі, і футбольны бог пакараў каманду ... Жукоўскі аддаў дакладную перадачу на ход Дземідовічу, і нападаючы прабіў міма Гутара. Бангура, які гуляў «на выдатна», дапусціў пазіцыйную памылку. Ці быў прапушчаны гол на карысць, ці ўвогуле не вырабіў ніякага эфекту, але праз пару хвілін нашы футбалісты выйшлі наперад. Бечырай у чарговы раз паспрабаваў сябе як асістэнт, а Адамавіч з метра ўпіхнуў мяч у сетку.

Гульня панеслася ад брамы да брамы, пагражаючы багаццем забітых галоў. Бечырай, Едзігаран, Бангура, Вераціла, Нівалда - ці ледзь не ўсе нанеслі свой ўдар па браме. Асвяжыць атакуючую лінію быў закліканы Нусмір Файіч, які замяніў Нівалда. Але зноў лепшай стала пара Бечырай - Адамавіч. Чарнагорац, абыграўшы Навумава на «стужачцы», прастрэліў на серба і момант скончыўся дакладным ударам - 2:1.

І зараз гаспадары здолелі пісьменна супакоіць гульню. Яраслаў Яроцкі замяніў Чыгозэ Удожы, а Максім Вітус - Ненада Адамавіча. Аднак на полі яны нічым характэрным ня запомніліся, зрэшты, і часу мелі менш тайма на траіх. «Дынама» пісьменна, без затрымак мяча, здолела знізіць тэмп гульні і давесці матч да перамогі. Перамогі валявой, якая выдатным чынам характарызуе гэтую новую каманду.